We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Black WD_BLACK™ SN8100 NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]
SKU
WDS200T1XHM-00CMT0
In Stock
WD_BLACK SN8100 NVMe SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| Sequential write speed (AS SSD) | 14000 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 14900 MB/s |
| TBW rating | 2400 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 14900 MB/s |
| Write speed | 14000 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transmission | |
| Read speed | 14900 MB/s |
| Write speed | 14000 MB/s |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| Sequential write speed (AS SSD) | 14000 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 14900 MB/s |
| TBW rating | 2400 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Read speed | 14900 MB/s |
| Write speed | 14000 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 key ID | M |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Cooling type | Heatsink |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Weight | 31.2 g |
| Height | 11.1 mm |
| Depth | 24.8 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC, RCM, TÜV mark, UL, VCCI |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other features | |
| Cooling type | Heatsink |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC, RCM, TÜV mark, UL, VCCI |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Black WD_BLACK™ SN8100...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Popular
HPE P40498-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Login for pricing
|
New
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology SAT5221-960G internal solid s...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS200T1XHM-00CMT0
|
MZ-77E4T0B/EU
|
P40498-B21
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
MZ-V9P4T0GW
|
SAT5221-960G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Samsung
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
Synology
|
| Interface |
PCI Express 5.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
TLC 3D NAND
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
V-NAND
|
V-NAND TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC
|
Server
|
PC
|
PC/Game console
|
NAS
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
![Western Digital Black WD_BLACK™ SN8100 NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]](https://media.stockinthechannel.com/pic/CJNt4L36vEaxL4lqKX8SwA.c-mt.jpg)




