We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Black WD_BLACK™ SN7100 NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 1 TB
SKU
WDS100T4X0E-00CJA0
In Stock
SN7100 NVMe SSD - 1TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 7250 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Data transmission | |
| Read speed | 7250 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Read speed | 7250 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Design | |
| Component for | Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Weight | 5.8 g |
| Height | 22.1 mm |
| Depth | 1.02 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Black WD_BLACK™ SN7100...
Login for pricing
|
New
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Hot Product
Crucial BX500 2.5" 2 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Popular
Hikvision HS-SSD-C100/1920G internal s...
Login for pricing
|
Hikvision HS-SSD-E2000/1024G internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS100T4X0E-00CJA0
|
CT1000BX500SSD1
|
CT2000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-C100/1920G
|
HS-SSD-E2000/1024G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Crucial
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
Hikvision
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
TLC 3D NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1000GB to 1200GB
|
| Component for |
Notebook
|
PC/notebook
|
Notebook
|
PC/notebook
|
Surveillance system
|
PC
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|




