We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear
Wenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack case Black
SKU
601070
In Stock
10 - 16'', 1.12 kg, 310 x 180 x 440 mm, 24 L
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 310 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Height | 440 mm |
| Depth | 180 mm |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Mouse included | No |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Interior material | Polyester |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Case type | Backpack case |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Front pocket | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Mouse included | No |
| Other features | |
| Handle(s) | Yes |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Wenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Login for pricing
|
DICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL Pro 14-16 Plus EcoLoop Briefcase​...
Login for pricing
|
New
HP Renew Executive 16-inch Laptop Back...
Login for pricing
|
Recommended
DICOTA D32038-RPET laptop case 43.9 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
601070
|
TBB013EU
|
D31879-RPET
|
DELL-CC5623
|
6B8Y1AA
|
D32038-RPET
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Dicota
|
DELL
|
HP
|
Dicota
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Fabric
|
Polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Dell
|
HP
|
Universal
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|





