We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink WALL-SMALL monitor mount / stand 124.5 cm (49") Black
SKU
WALL-SMALL
In Stock
Basic Small Wall Mount
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Compatible with VESA hole up to 200x200
- For most 10"- 49" displays
- Load 45 kg
- Ultra-slim design
- Integrated Bubble Level: assures alignment
- Security Screws: hold TV securely to the wall plate
- Reduced Package Size
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 30.5 cm (12") |
| Panel mounting interface | 50 x 50 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | No |
| Height adjustment | No |
| Adjustable shelves | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Adjustable shelves | No |
| Display | |
| Mounting interface | VESA |
| Technical details | |
| Adjustable shelves | No |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | No |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 245 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package net weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package net weight | 400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Adjustable | No |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0.5 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink WALL-SMALL monitor mount / st...
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes Computer Monitor Stand with 3...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Monitor Wall Mount - Alum...
Login for pricing
|
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan Desk Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WALL-SMALL
|
9169301
|
ARMWALL
|
461641
|
462037
|
461399
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Fellowes
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Graphite
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
Wall
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|





