We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink WALL-MEDIUM-TILT monitor mount / stand 190.5 cm (75") Black
SKU
WALL-MEDIUM-TILT
In Stock
Basic Medium Wall Mount with Tilt
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Up to VESA 400x400
- Max loading capacity 70kgs
- Tilt function -12 / +3 degrees
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -3 - 12° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 705 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Package width | 705 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 705 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink WALL-MEDIUM-TILT monitor moun...
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes Computer Monitor Stand with 3...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Monitor Riser - Drawer -...
Login for pricing
|
StarTech.com Wall-Mount Monitor Arm -...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Monitor Wall Mount - Alum...
Login for pricing
|
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WALL-MEDIUM-TILT
|
9169301
|
MONSTADJD
|
ARMWALLDS
|
ARMWALL
|
461481
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Fellowes
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Graphite
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
| Number of displays supported |
N/A
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|





