We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink WALL-LARGE monitor mount / stand 2.03 m (80") Black
SKU
WALL-LARGE
In Stock
Basic Large Wall Mount
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Compatible with VESA hole up to 600x400
- For most 37"-80" flat panel TVs
- Load 70kgs
- click-in spring lock with easily-release cord
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Display | |
| Mounting interface | VESA |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink WALL-LARGE monitor mount / st...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Monitor Riser - Drawer -...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Wall-Mount Monitor Arm -...
Login for pricing
|
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan Desk Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Dual Desk Mount for TV &...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WALL-LARGE
|
MONSTADJD
|
ARMWALLDS
|
461481
|
461542
|
461559
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|





