We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLUSB3EXT100D KVM extender
SKU
VLUSB3EXT100D
In Stock
100m USB 3.2 Gen1 Extender over HDBT Receiver
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Super Speed USB 3.0 compliant, the transfer data rate is 5 Gbit
- Supports 4 devices with 1 USB-C
- Supports 100m extension
- Supports 3A, max 1.7A one port
- Supports two way PoC & PoC control
- RS232 congurable for control & pass through
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat7 |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Transmitter | |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Receiver | |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver width | 13.3 cm |
| Receiver depth | 10.5 cm |
| Receiver height | 2.15 cm |
| Package weight | 438 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 438 g |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Technical details | |
| Weight | 227 g |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLUSB3EXT100D KVM extender
Login for pricing
|
Lindy 70m Cat.6 4 Port HDMI 4K30 and I...
Login for pricing
|
StarTech.com HDMI KVM Receiver Over IP...
Login for pricing
|
Vivolink VLUSB3EXT100H KVM extender
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLUSB3EXT100D
|
38155
|
IH2006-KVM-RX
|
VLUSB3EXT100H
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
| Type |
N/A
|
Transmitter & Receiver
|
Receiver
|
N/A
|



