We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLUSB3EXT100 KVM extender
SKU
VLUSB3EXT100
In Stock
USB 3.2 Port Extender Kit 100m (4-Port)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- High-Speed USB 3.2 compliant, the transfer data rate is 5Gbit/s.
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
- 2xUSB-A ports 5V 1.5A + 2xUSB-A output 5V 1A
- Transmission distance is up to 100m if using minimum CAT6a/7 cable (F/FTP) recommended
- Equipped with 4 USB peripherals to connect with keyboards, mouse, cameras and more
- Compatible with Windows, IOS and Linux
- Plug and play
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat7 |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Transmitter | |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Receiver | |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC adapter output voltage | 240 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 438 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 438 g |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 227 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLUSB3EXT100 KVM extender
Login for pricing
|
New
Vertiv Avocent 1YGLD-HMX3 KVM extender
Login for pricing
|
Popular
Vertiv Avocent 2YGLD-HMX3 KVM extender
Login for pricing
|
Lindy 150m Cat.6 HDMI 4K60, USB 2.0 &a...
Login for pricing
|
Hot Product
ATEN CE770 KVM extender Transmitter &a...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com HDMI KVM Extender Over IP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLUSB3EXT100
|
1YGLD-HMX3
|
2YGLD-HMX3
|
39384
|
CE770
|
IH2006-KVM-EXTENDER
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Vertiv
|
Vertiv
|
Lindy
|
ATEN
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter & Receiver
|




