We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW4390A TV mount/stand 2.41 m (95") Black
SKU
VLMW4390A
In Stock
Pro Large Wall Mount w. Arm, Max 70 kg, Up to VESA 800x400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Premium Aluminium wall mount for screen size 43” to 90”
- Matching up to VESA 800x400
- Max loading capacity: 70kgs
- High Gloss Black with copper bushing for moving smooth
- Cable management
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Swivel angle | 60° |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 695 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 985 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 12.4 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW4390A TV mount/stand 2.41...
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts WL40S-850BL18 TV mount wall...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Popular
Multibrackets M Public Floorstand Basi...
Login for pricing
|
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW4390A
|
WL40S-850BL18
|
462327
|
7350073734627
|
462693
|
462709
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Neomounts
|
Manhattan
|
MULTIBRACKETS
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|





