We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
SKU
VLMW3775P
In Stock
Pro Large Portrait Wall Mount, Max 75 kg. Up to VESA 400 x 600
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Portrait mode
- Highly secured
- Easy access to installations
- Increased ventilation
- VESA 200x200 / 200x300 / 200x400 / 300x300 / 400x400 / 400x600 mm
- Anti Theft
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 600 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 2.7 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 2.7 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Accepts padlock | Yes |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 2.15 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW3775P TV mount/stand 190....
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com TV Wall Mount supports 60...
Login for pricing
|
StarTech.com Heavy Duty Commercial Gra...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Neomounts WL30S-850BL16 TV mount wall...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW3775P
|
FLATPNLWALL
|
FPWTLTB1
|
FPWFXB1
|
462068
|
WL30S-850BL16
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|





