We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
SKU
VLMW3255
In Stock
Pro Medium Wall Mount, Max 50 kg, Up To VESA 400 x 400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Fixed Curved & Flat Panel TV Wall Mount
- For most 32"-55" curved & flat panel TVs
- Load 50kgs
- click-in spring lock with easily-release cord
- Compatible with VESA hole up to 400x400
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | No |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 504 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com TV Wall Mount supports 60...
Login for pricing
|
StarTech.com Heavy Duty Commercial Gra...
Login for pricing
|
Neomounts WL30S-850BL16 TV mount wall...
Login for pricing
|
Bestseller
Neomounts WL30-550BL18 TV mount wall 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW3255
|
FLATPNLWALL
|
FPWTLTB1
|
FPWFXB1
|
WL30S-850BL16
|
WL30-550BL18
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Neomounts
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





