We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
SKU
VLMW2355A
In Stock
Pro Medium Wall Mount w. Arm, Max 35 kg, Up to VESA 400x400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Slim wall mount for screen size 23” 55”
- Slim full-motion wall mount with triple arm and large wall plate
- Holes match up to VESA 400x400
- Max loading capacity: 35kgs
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 12° |
| Distance to the wall (max) | 53.1 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (max) | 53.1 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 695 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 5.68 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 410 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 5.78 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139....
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com TV Wall Mount supports 60...
Login for pricing
|
StarTech.com Heavy Duty Commercial Gra...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Neomounts WL30S-850BL16 TV mount wall...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW2355A
|
FLATPNLWALL
|
FPWTLTB1
|
FPWFXB1
|
462068
|
WL30S-850BL16
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|





