We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW1337 TV mount/stand 94 cm (37") Black
SKU
VLMW1337
In Stock
Pro Small Wall Mount, Max 35 kg, Up to VESA 200 x 200
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Holes match up to VESA 50x50, 75x75, 100x100, 200x200
- Max loading capacity: 35kgs
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.5 mm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 101.5 mm |
| Weight | 656 g |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 756 g |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW1337 TV mount/stand 94 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
Neomounts WL35-550BL12 TV mount wall 2...
Login for pricing
|
Bestseller
Neomounts WL30-550BL14 TV mount wall 3...
Login for pricing
|
Recommended
Allmounts AS3446F TV mount/stand 177.8...
Login for pricing
|
New
JLC JLCV1UHRMNT TV mount Black
Login for pricing
|
Popular
Neomounts NM-W60BLACK Monitor/TV mount...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW1337
|
WL35-550BL12
|
WL30-550BL14
|
AS3446F
|
JLCV1UHRMNT
|
NM-W60BLACK
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Neomounts
|
Neomounts
|
ALLMOUNTS
|
JLC
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
N/A
|
Wall
|




