We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW-FLEXI-L monitor mount / stand 2.29 m (90") Wall Black
SKU
VLMW-FLEXI-L
In Stock
FlexiLift Wall Mount 60-90 kg.
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports a Wide Range of Screen Sizes: Ideal for screens ranging from 60" to 100".
- Note: The mount's compatibility is primarily determined by the weight of your screen rather than its size.
- Manual Height Adjustment: FlexiLift technology allows you to effortless adjust your screen up or down to achieve the perfect height for your viewing needs.
- Robust Construction: The durability and stability of the Vivolink FlexiLift can handle heavy loads and ensures that equipment remains secure and stable.
- Compact Design: Allows the mount the hide behind the screen when not in use.
- Easy Installation: Set up in just a few simple steps; no specialized tools required.
- Optional accessory:
- Elevate Your Viewing Experience With Vivolink FlexiLift Stand
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 400 - 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1250 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 27.6 kg |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 31.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 31.9 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLMW-FLEXI-L monitor mount /...
Login for pricing
|
SMS Smart Media Solutions Icon FH MT 1...
Login for pricing
|
Amer Mounts AMR6C monitor mount / stan...
Login for pricing
|
Hot Product
Neomounts DS65S-950BL2 Monitor arm 24-...
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts DS65S-950WH2 Monitor arm 24-...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW-FLEXI-L
|
K12-027-EU-1
|
AMR6C
|
DS65S-950BL2
|
DS65S-950WH2
|
ARMQUADPS
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
AMER MOUNTS
|
Neomounts
|
Neomounts
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
Silver
|
| Mounting type |
Wall
|
Floor
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
6 to 8
|
2 to 3
|
2 to 3
|
4 to 5
|





