We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMT400B monitor mount / stand 190.5 cm (75") Desk Black
SKU
VLMT400B
In Stock
Steel Table Top Stand. 23"-75", Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Screen size 23”- 75”
- Universal for TV or Monitor
- Holes match up to VESA 800x400
- Max loading capacity: 40kg
- Material: Steel
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Depth | 355 mm |
| Height | 735 mm |
| Weight | 2.19 kg |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Desk |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMT400B monitor mount / stan...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Ceiling Mount for TV & M...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Wall-Mount Monitor Arm -...
Login for pricing
|
TERRA Desk Black
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Dual Desk Mount for TV &...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan Dual Desk Mount for TV &...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMT400B
|
423625
|
ARMWALLDS
|
3030012
|
461559
|
461528
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
TERRA
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|
2 to 3
|





