We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMISP1X4-8K video splitter HDMI 4x HDMI
SKU
VLHDMISP1X4-8K
In Stock
HDMI splitter 1x4 (8K@60Hz)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- HDMI 2.1 1x4 Splitter with 8K/4K to 1080P Down-scaling
- Built-in equalizer for signal enhancement
- 48Gbps high bandwidth
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | HDMI |
| Video out | 4x HDMI |
| HDMI version | 2.1 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 4320p |
| Power LED | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| 3D | Yes |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Number of displays supported | 4 |
| HDCP version | 1.4/2.2/2.3 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| AC input voltage | 110 -230 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 360 g |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 70.6 x 17.6 mm |
| Width | 142 mm |
| Depth | 70.4 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Package weight | 460 g |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 114 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 460 g |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 114 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| User guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Video | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 4320p |
| 3D | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power LED | Yes |
| Technical details | |
| Maximum cable length | 100 m |
| Housing material | Metal |
| Cascadable | Yes |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 114 mm |
| Video out | 4x HDMI |
| Plug and Play | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Easy to install | Yes |
| Connector type | HDMI |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLHDMISP1X4-8K video splitter...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 4-port HDMI splitter and...
Login for pricing
|
New
ATEN VS192 video splitter DisplayPort...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 8-Port 4K 60Hz HDMI Split...
Login for pricing
|
Lindy 4 Port HDMI 8K60 Splitter with A...
Login for pricing
|
Bestseller
Vivolink VLHDMISP1X4 video splitter HD...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLHDMISP1X4-8K
|
ST124HDMI2
|
VS192
|
ST128HD20
|
38535
|
VLHDMISP1X4
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
ATEN
|
StarTech.com
|
Lindy
|
VivoLink
|





