We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMIEXTDGL50 AV extender AV transmitter Black
SKU
VLHDMIEXTDGL50
In Stock
HDMI over CATx extender 50m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports Full HD resolution 1080P@60 Hz
- Maximum transmission distance 50m
- PoC from transmitter to receiver
| Features | |
|---|---|
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Supported video modes | 1080p |
| Product colour | Black |
| HDCP pass-through | Yes |
| HDCP version | 1.2 |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| Supported video modes | 1080p |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (transmitter) (max) | 3 W |
| Power consumption (receiver) (max) | 3 W |
| Output current | 1 A |
| Operating voltage (transmitter) | 5 V |
| Operating voltage (receiver) | 5 V |
| External power adapter | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 10 g |
| Transmitter weight | 10 g |
| Width | 96.8 mm |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 71.35 x 25.9 x 11.05 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Height | 23.7 mm |
| Depth | 94 mm |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 80 mm |
| Weight | 318 g |
| Package weight | 320 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 80 x 60 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 71.35 x 25.9 x 11.05 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 320 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 80 x 60 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | 1 x Transmitter HDMI dongle |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLHDMIEXTDGL50 AV extender AV...
Login for pricing
|
Lindy 70m Cat.6 HDMI 4K30 and IR Exten...
Login for pricing
|
Manhattan 1080p@60Hz Compact HDMI over...
Login for pricing
|
Manhattan 1080p Wireless HDMI Display...
Login for pricing
|
Manhattan 1080p Wireless HDMI Display...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLHDMIEXTDGL50
|
38208
|
207539
|
208444
|
208437
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Type |
AV transmitter
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter
|
AV transmitter
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|




