We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMIEXT60 AV extender AV transmitter & receiver Black
SKU
VLHDMIEXT60
In Stock
HDMI 4K 60hz Extender kit (60m)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Full HDMI 2.0 compliant
- Zero latency
- Compression format HDMI DSC
| Features | |
|---|---|
| Wall mountable | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat7 |
| Maximum transfer distance | 60 m |
| Supported video modes | 3840p |
| LED indicators | Yes |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| HDCP pass-through | Yes |
| CEC pass-through | Yes |
| Technical details | |
| Wall mountable | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat7 |
| Maximum transfer distance | 60 m |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| Supported video modes | 3840p |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | Yes |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 184 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Height | 126 mm |
| Depth | 161 mm |
| Package width | 184 mm |
| Package height | 126 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 660 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 161 mm |
| Package width | 184 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 660 g |
| Packaging content | |
| IR receiver included | No |
| IR blaster included | No |
| Mounting brackets included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | EU |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLHDMIEXT60 AV extender AV tr...
Login for pricing
|
StarTech.com HDMI over CAT6 Extender w...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com HDMI over CAT5e HDBaseT E...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 4K70IC-EXTEND-HDMI AV ext...
Login for pricing
|
Popular
ATEN VE803 AV extender AV transmitter...
Login for pricing
|
ATEN HDMI HDBaseT-Lite (Class B) Trans...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLHDMIEXT60
|
ST121USBHD
|
ST121HDBTE
|
4K70IC-EXTEND-HDMI
|
VE803
|
VE801T
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ATEN
|
ATEN
|
| Type |
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|





