We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMIEXT3-R AV extender AV transmitter Black
SKU
VLHDMIEXT3-R
In Stock
HDMI extender IP and PoE up to 150m 1:253, Receiver
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Power can be PoE or with using the included USB-C to A cable
- Supports Full HD resolution 1080P@60 Hz
- Maximum transmission distance 150m
- Supports IR control (IR receiver and transmitter included)
- Signal can be splitted with a GBit Switch to several receivers
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| IR pass-through | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Remote control type | IR |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Supported video modes | 1080p |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 150 m |
| Product colour | Black |
| HDCP pass-through | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Technical details | |
| HDCP | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| IR pass-through | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Remote control type | IR |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| Supported video modes | 1080p |
| Cable length | 150 m |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | Yes |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.3a |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| External power adapter | No |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 96.8 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Height | 23.7 mm |
| Depth | 94 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package height | 79 mm |
| Weight | 206 g |
| Package weight | 320 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 152 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package weight | 320 g |
| Packaging content | |
| IR receiver included | Yes |
| IR blaster included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | EU |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLHDMIEXT3-R AV extender AV t...
Login for pricing
|
StarTech.com HDMI over CAT6 Extender K...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 4K HDMI Extender over CAT...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com HDMI Over CAT5e/CAT6 Exte...
Login for pricing
|
StarTech.com HDMI Extender Over CAT5e/...
Login for pricing
|
Popular
ATEN VE803 AV extender AV transmitter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLHDMIEXT3-R
|
ST121HD20V
|
EXTEND-HDMI-4K40C6P1
|
ST121SHD50
|
4K50IC-EXTEND-HDMI
|
VE803
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ATEN
|
| Type |
AV transmitter
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|





