We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMICTL2 EDID emulator
SKU
VLHDMICTL2
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
18G HDMI EDID Manager
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Support 18Gbit 4K@60Hz 4:4:4
- HDCP2.2
- management via DIP switches
- CEC pass-through control
- Powered over HDMI
- HDCP management
| Features | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Video port type | HDMI |
| Number of video inputs | 1 |
| Number of video outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP pass-through | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| Power consumption (max) | 2.4 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 700 g |
You may also be interested in
| Product |
Lindy DisplayPort 1.4 EDID Emulator
Login for pricing
|
|---|---|
| SKU |
32118
|
| Manufacturer |
Lindy
|
| Video port type |
DisplayPort
|
