We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLCAM100 webcam 8.28 MP 3840 x 2160 pixels Black
SKU
VLCAM100
In Stock
4K Camera for video conferencing and collaboration
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 4K Ultra HD Resolution 3840 x 2160 pixels
- 1/2.5 Inch High Quality Sony 4K CMOS Sensor with ePTZ
- 2 x built-in microphones with anti noise suppression algorithm ensures your voice be perfect
- Image flip horizontal and vertical so camera can be mounted up side down
- Auto Framing (Auto Zoom)
- 120° FOV (Field Of Veiw)
- Easy to Use with Plug n' Play on any device
- For Personal or Enterprise video conferencing
- Compression: MJPG / H.264 / H.265 / YUY2
- USB3.0 output Video&Audio
- Dual Stream output
| Video | |
|---|---|
| Video formats supported | M-JPEG |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.28 MP |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Digital zoom | 4x |
| Camera | |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| PTZ control | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| White balance | Auto |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.28 MP |
| Auto exposure | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Tripod mounting supported | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 222 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 93.2 mm |
| Weight | 530 g |
| Packaging data | |
| Package width | 297 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Power source type | USB |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLCAM100 webcam 8.28 MP 3840...
Login for pricing
|
Logitech BRIO 4K STREAM EDITION
Login for pricing
|
JLC UHD 4K Webcam
Login for pricing
|
Logitech 4K Pro Webcam
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLCAM100
|
960-001194
|
JLCUHD4KWC
|
960-001390
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Logitech
|
JLC
|
Logitech
|
| Megapixel (approx.) |
8MP to 12MP
|
N/A
|
8MP to 12MP
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
3840 x 2160 pixels
|
4096 x 2160 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
4096 x 2160 pixels
|
| Camera HD type |
N/A
|
Full HD
|
HD
|
4K Ultra HD
|



