We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VL120021 KVM extender
SKU
VL120021
In Stock
HDBaseT KVM Extender
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 4K 100m transmission
- HDCP 2.2 compatible
- 3 x USB KVM function supporting USB 2.0 transfer speed up to 200Mbps
- RS232 pass-through
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB data transfer rates | 200 Mbit/s |
| LED indicators | Link |
| Supported resolutions | 1280x800 4:4:4 |
| Transmitter | |
| Transmitter video port type | HDMI |
| Transmitter local video port | Yes |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| Number of displays supported | 1 |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB data transfer rates | 200 Mbit/s |
| USB port type | USB Type-A |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Power consumption (transmitter) (max) | 18 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 818 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 818 g |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Included power plug types | EU |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Technical details | |
| Weight | 500 g |
| Video in | HDMI |
| Dimensions (WxDxH) | 116 x 95 x 22 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VL120021 KVM extender
Login for pricing
|
StarTech.com 4K HDMI KVM Extender over...
Login for pricing
|
Vivolink VLUSBCEXT151 KVM extender
Login for pricing
|
Vivolink VLUSBCEXT2X2 KVM extender
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
VL120021
|
SV565FXHD4KU
|
VLUSBCEXT151
|
VLUSBCEXT2X2
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Type |
N/A
|
Transmitter & Receiver
|
N/A
|
N/A
|



