We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROXLRFEMALE audio cable XLR Black
SKU
PROXLRFEMALE
In Stock
PRO XLR female connector
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Soldering connectors
- High quality
- Robust connectors
- Gold connectors
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | XLR |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 20 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROXLRFEMALE audio cable XLR...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct 2TT-05 audio cable 5 m 3...
Login for pricing
|
Bestseller
Microconnect AUDLC5G audio cable 5 m 3...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 15 ft Thin Toslink Digita...
Login for pricing
|
Hot Product
Microconnect AUDLR5 audio cable 5 m 3....
Login for pricing
|
Microconnect AUDLC10G audio cable 10 m...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROXLRFEMALE
|
2TT-05
|
AUDLC5G
|
THINTOS15
|
AUDLR5
|
AUDLC10G
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
XLR
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
XLR
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
2 x RCA
|




