We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROUSBCMM15OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 15 m USB C 40 W Black
SKU
PROUSBCMM15OP
In Stock
Optic USB-C to USB-C Cable 15m for AV
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports DisplayLink, DP Alt‐mode sources with up to 4K/60 video resolution
- 24 pin "Full feature" cable with 6 data lanes
- Supports 20 Gbps data + USB2.0 data
- 40W charge power 5-20V/5A, E-Marker chipset in cable
- Reversible USB-C® connectors in metal housing with Gold-plated contacts
- Optical USB-C cables cannot be extended with USB-C male/female cables.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 15 m |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery up to | 40 W |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
| Weight | 1 kg |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCMM15OP USB cable USB 3...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech Strong USB 10m
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 10m USB 3.2 Gen 2 & DP 1.4 T...
Login for pricing
|
Popular
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3....
Login for pricing
|
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCMM15OP
|
939-001799
|
43345
|
43398
|
PROUSB3AAF30
|
PROUSB3AAF20
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Logitech
|
Lindy
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB C
|
2 x USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




