We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROUSBCMF2A USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 2 m USB C Black
SKU
PROUSBCMF2A
In Stock
USB-C male angled to female 2m USB3.2 Supports 20 Gbps data
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Support 4K@30Hz Video output
- Data transfer speed 20Gbps and charge power 100w
- Reversible USB-C® connectors in metal housing with Gold-plated contacts
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 28 |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Output voltage | 5-20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 150 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 5-20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 150 g |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 99 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 99 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCMF2A USB cable USB 3.2...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 65ft (20m) Active USB 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 10m USB 2.0 Active Extens...
Login for pricing
|
Bestseller
Microconnect USB3.0AAF10A USB cable US...
Login for pricing
|
Microconnect USB3.0AAF15A USB cable US...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCMF2A
|
USB2HAB65AC
|
43156
|
USB2AAEXT10M
|
USB3.0AAF10A
|
USB3.0AAF15A
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





