We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROUSBCHDMIUSB3-7.5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 7.5 m USB C Black
SKU
PROUSBCHDMIUSB3-7.5
In Stock
USB-C HUB Cable with USB3.0 & Charging 7.5m black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 4K/60Hz Resolution
- USB3.0 5Gbit bi-directional speed
- 60W PD power supply to charge laptop
- Easy plug and play solution
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Cable length | 7.5 m |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Connector housing material | Plastic |
| Weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 7.5 m |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROUSBCHDMIUSB3-7.5 USB cable...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
Login for pricing
|
Popular
Microconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable...
Login for pricing
|
Microconnect MC-USB3.1C15OP USB cable...
Login for pricing
|
Microconnect USB3.0AAF20AOP USB cable...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect USB3.2CC7OP USB cable USB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCHDMIUSB3-7.5
|
939-001799
|
MC-USB3.1CC10OP
|
MC-USB3.1C15OP
|
USB3.0AAF20AOP
|
USB3.2CC7OP
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Logitech
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB C
|
| Connector 2 |
N/A
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB C
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|




