We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROUSB3AAF5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB A Black
SKU
PROUSB3AAF5
In Stock
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- USB 3.1 gen 1 support (5 Gbps)
- Backward compatible with USB 2.0 standard
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 5 m |
| Width | 184 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSB3AAF5 USB cable USB 3.2...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
Login for pricing
|
StarTech.com Active USB 3.0 USB-A to U...
Login for pricing
|
Recommended
HP L42425-001 USB cable 1.8 m USB 3.2...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 5m Active USB 3.2 Gen 2 C/C Cable
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF5
|
43157
|
43158
|
USB3SAB5M
|
L42425-001
|
43308
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
HP
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
USB C
|
USB C
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|





