We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROMJLSZH7 audio cable 7 m 3.5mm Black
SKU
PROMJLSZH7
In Stock
3.5MM Cable LSZH M-M 7m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 99,9% Copper conductor
- High flexibility
- High quality
- Robust connectors
- Gold connectors
- Double shielding
- Low smoke & Zero halogen
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| AWG wire size | 24 |
| Cable diameter | 5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 138 g |
| Package weight | 238 g |
| Package width | 151 mm |
| Package depth | 134 mm |
| Package height | 65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 238 g |
| Package width | 151 mm |
| Package depth | 134 mm |
| Package height | 65 mm |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 138 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROMJLSZH7 audio cable 7 m 3....
Login for pricing
|
Cables Direct 2TT-05 audio cable 5 m 3...
Login for pricing
|
Popular
Jabra 8734-749 audio cable 0.15 m QD 3...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 3.5mm 4 Position to 2x 3...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect XLRMF10 audio cable 10 m...
Login for pricing
|
Neoxeo X250E25016 audio cable 1.5 m 3....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROMJLSZH7
|
2TT-05
|
8734-749
|
MUYHSFMM
|
XLRMF10
|
X250E25016
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Cables Direct
|
Jabra
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
NeoXeo
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
3.5mm
|
N/A
|
3.5mm
|
XLR (3-pin)
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
2 x 3.5mm
|
XLR (3-pin)
|
3.5mm
|





