We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROHDMIVGA5 video cable adapter 5 m HDMI Type A (Standard) VGA (D-Sub) + 3.5mm Black
SKU
PROHDMIVGA5
In Stock
Pro HDMI to VGA + Audio 5M
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 99,9% Copper
- Triple shielded cable
- Extra shielded connector
- High flexibility
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Audio connector type | 3.5 mm (1/8") |
| Audio connector | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| 3D | No |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dual Link DVI | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Weight | 320 g |
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 420 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 420 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported resolutions | 1080P@60Hz |
| Cable colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROHDMIVGA5 video cable adapt...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with...
Login for pricing
|
Lindy HDMI 1.4 to DisplayPort 1.1 Conv...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to Displa...
Login for pricing
|
i-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz Displa...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to Displa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIVGA5
|
VGA2HDU
|
38146
|
128-HDMI-DISPLAYPORT
|
CADUAL4KDP
|
148B-HDMI-DP-8K
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
i-tec
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
USB Type-A/USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
2 x DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|





