We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PRODVIS0.5 DVI cable 0.5 m DVI-D Black
SKU
PRODVIS0.5
In Stock
PRO DVI - D 24 + 1 M - M 0.5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 pinout | 24+1 |
| Connector 2 pinout | 24+1 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Package weight | 88 g |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 88 g |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRODVIS0.5 DVI cable 0.5 m DV...
Login for pricing
|
Popular
Microconnect MONCC5 DVI cable 5 m DVI-...
Login for pricing
|
Bestseller
DeLOCK DVI 24+1 Cable 0.5m male/male D...
Login for pricing
|
JLC Type C (Male) to DVI (Male) Cable...
Login for pricing
|
JLC 1.8M Display Port to DVI Cable
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 3m DVI-D Dual Link Cable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODVIS0.5
|
MONCC5
|
84369
|
JLCTC-DVI1.8C
|
JLC1.8DP-DVIC
|
DVIDDMM3M
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
DeLOCK
|
JLC
|
JLC
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
N/A
|
N/A
|
DVI-D
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
N/A
|
DVI
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





