We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROAUDXLRMF15 audio cable 15 m XLR Black
SKU
PROAUDXLRMF15
In Stock
XLR M/F cable 15 m Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | XLR |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 755 g |
| Package weight | 782 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 64 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 782 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 64 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 755 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROAUDXLRMF15 audio cable 15...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung EE-UC10JUWEGUS audio cable USB...
Login for pricing
|
Popular
Vivolink PROMJ25 audio cable 25 m 3.5m...
Login for pricing
|
Vivolink PRORCARCA30 audio cable 30 m...
Login for pricing
|
Vivolink PRORCARCA20 audio cable 20 m...
Login for pricing
|
Recommended
Vivolink PROMJ30 audio cable 30 m 3.5m...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDXLRMF15
|
EE-UC10JUWEGUS
|
PROMJ25
|
PRORCARCA30
|
PRORCARCA20
|
PROMJ30
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Samsung
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
XLR
|
N/A
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
XLR
|
USB
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
3.5mm
|



