We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROAUDXLRJACKS0.5 audio cable 0.5 m XLR 6.35mm Black
SKU
PROAUDXLRJACKS0.5
In Stock
XLR M to Stereo Jack 6.35mm Cable 0.5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | 6.35mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 56 g |
| Package weight | 66 g |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package height | 63 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 66 g |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package height | 63 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 56 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROAUDXLRJACKS0.5 audio cable...
Login for pricing
|
Popular
Jabra 8734-749 audio cable 0.15 m QD 3...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect XLRMF10 audio cable 10 m...
Login for pricing
|
Bestseller
Apple USB-C to 3.5mm Headphone Jack Ad...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 5in (12.7cm) USB-C to 3.5...
Login for pricing
|
Microconnect TT6100BKAD audio cable 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDXLRJACKS0.5
|
8734-749
|
XLRMF10
|
MW2Q3ZM/A
|
USBCAUDIO2
|
TT6100BKAD
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Jabra
|
Microconnect
|
Apple
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
XLR
|
N/A
|
XLR (3-pin)
|
N/A
|
N/A
|
TOSLINK
|
| Connector 2 |
6.35mm
|
3.5mm
|
XLR (3-pin)
|
3.5mm
|
N/A
|
TOSLINK
|





