We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROADRING1 interface cards/adapter
SKU
PROADRING1
In Stock
Pro DP to HDMI Adapter Ring
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Display Port to HDMI support 1080P/60
- Mini DisplayPort to HDMI support 1080P/60
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Chipset | Single |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROADRING1 interface cards/ad...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe)...
Login for pricing
|
Bestseller
Microconnect USB3.1CETHB interface car...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD inter...
Login for pricing
|
Microconnect MC-USB3.0-F2B2-V2 interfa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING1
|
ICUSB232PRO
|
PEXUSB3S25
|
USB3.1CETHB
|
USB3.0SATA2.5SSDHDD
|
MC-USB3.0-F2B2-V2
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
PCIe
|
RJ-45
|
N/A
|
PCIe
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB Type-C
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





