We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
SKU
PROHDMIUSBAB2AMP
In Stock
HDMI+USB-A - HDMI+USB-B, 2.0m, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Two cables in one
- USB-A / USB-B
- Highly flexible
- HDMI Supports 4K@60Hz
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| HDMI version | 2.0 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Connector gender | Male |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Cable colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 39 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 200 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 39 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Cable colour | Black |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Login for pricing
|
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
Login for pricing
|
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 23ft (7m) Premium Certifi...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIUSBAB2AMP
|
HDM191915V1.4W
|
HDMM15M
|
HDMM10M
|
HDMM7MP
|
36967
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





