We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PRO HDMI CROSS WALL CABLE
SKU
PROHDMICW15
In Stock
HDMI Cross Wall cable, 15m, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Resolutions up to Full HD 1080p
- Triple Shielding
- Pure Coppper
- Supports ARC, 3D, HDCP, & CEC
- High Flexibilty
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 24 |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 81 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.5 kg |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 81 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRO HDMI CROSS WALL CABLE
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
Login for pricing
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
Login for pricing
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybr...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 50ft (15.2m) HDMI 2.1 Hyb...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMICW15
|
HDM191950V2.0OP
|
HDM191930V2.1OP
|
HDM191920V2.1OP
|
8K-A-30F-HDMI-CABLE
|
8K-A-50F-HDMI-CABLE
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




