We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink OPTIC HDMI 8K CABLE 10 meter
SKU
PROHDMIOP8K10
In Stock
Professional Fiber Optic HDMI 8K Cable 10m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports Audio and Video at 48 Gigabit per second
- Supports HDMI Ethernet Channel and 3D
- Power consumption only 0,7W
- Fully HDCP2.2 Compliant
- Gold Plated HDMI Connector Pins
- Kevlar Fiber inside for extreme strength over long distances
- Supports 8K@60Hz and 4K@120Hz
- Supports ARC
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 2.1 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Cable jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 253 g |
| Package weight | 220 g |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 220 g |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Other features | |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink OPTIC HDMI 8K CABLE 10 meter
Login for pricing
|
Bestseller
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Recommended
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Hot Product
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIOP8K10
|
PROHDMIOP20
|
PROHDMIOP70
|
PROHDMIOP40
|
PROHDMIOP50
|
PROHDMIOP30
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
N/A
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|

