We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
SKU
PROHDMIOP20
In Stock
Optic HDMI 4K Cable 20m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- CEC & ARC Support
- Cable is built with military standard optical fiber
- Power consumption only 0,25W
- Optic fiber is covered with copper wires
- Kevlar filling inside makes the cable extremely strong and robust
- Lock ring in cable head secure no damage by pulling in cable
- Cable head is made by molded metal
- Connector pins are gold bladed for a reliable and perfect contact
- The optical fiber converter is extremly high quality chip set
- Minimum bend radius: 20mm
- Unlimited number of bends with bend radius down to 20mm
- working temperature: -20 degree to + 60 degree
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 20 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Cable jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| HDCP version | 2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 440 g |
| Cable diameter | 5 mm |
| Package weight | 390 g |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 45 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 390 g |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 45 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Width | 201 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 193 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Recommended
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Popular
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Bestseller
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIOP20
|
PROHDMIOP70
|
PROHDMIOP40
|
PROHDMIOP50
|
PROHDMIOP30
|
PROHDMIOP15
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
