We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
SKU
PROHDMIOP5
In Stock
Optic HDMI 4K Cable 5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- CEC & ARC Support
- Cable is built with military standard optical fiber
- Power consumption only 0,25W
- Optic fiber is covered with copper wires
- Kevlar filling inside makes the cable extremely strong and robust
- Lock ring in cable head secure no damage by pulling in cable
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Cable jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| HDCP version | 2.2 |
| Extended display identification data (EDID) | Yes |
| Bending radius (min) | 2 cm |
| Connector housing material | Metal |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 149 g |
| Cable diameter | 4 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 160 g |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink OPTIC HDMI 4K CABLE
Login for pricing
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 30ft (9.1m) HDMI 2.1 Hybr...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 50ft (15.2m) HDMI 2.1 Hyb...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 20m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM...
Login for pricing
|
Lindy 10m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIOP5
|
HDM191930V2.1OP
|
8K-A-30F-HDMI-CABLE
|
8K-A-50F-HDMI-CABLE
|
38321
|
38320
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




