We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink Audiopack Subwoofer + 4 x premium in-wall speakers - (Limited Bundle Pack Offer) Black Wired 110 W
SKU
AUDIOPACK-IW4
In Stock
Audiopack Subwoofer + 4 x Pro In-Wall Speakers
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Active powered Subwoofer 8" 50W
- 2x25W speaker output + line- out
- 4 x VLSPIW60W 2-way 40W (RMS) frameless in-wall speakers
- Silent on/off via automatic ECO mode after 90 seconds (less than 0,5 Watt)
- Audio inputs: 2xRCA + 100V + Balanced input + Bluetooth for (speaker out only)
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Number of drivers | 3 |
| Amplifier | Built-in |
| Woofer | Yes |
| Woofer diameter (imperial) | 20.3 cm (8") |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio | |
| Speakers RMS power | 60 W |
| Frequency range | 40 - 20000 Hz |
| Impedance | 4 Ω |
| Crossover frequency | 200 Hz |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| RMS rated power | 110 W |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Certification | CE |
| Amplifier | |
| Amplifier class | D |
| Number of amplifier channels | 3 channels |
| Amplifier | Built-in |
| Amplifier output power | 110 W |
| Amplifier output power (woofer) | 50 W |
| Amplifier output power (tweeter) | 30 W |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| 6.35 mm (1⁄4-inch) input | 1 |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Management features | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| Power source type | AC |
| Current | 1 A |
| Material | |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 6.26 kg |
| Speaker weight | 6.36 g |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 6.75 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 6.75 kg |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Features | |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Other features | |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Number of amplifier channels | 3 channels |
| Speaker weight | 6.36 g |
| Manual | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Adaptor plug | EU |
| Audio output channels | 2.1 channels |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink Audiopack Subwoofer + 4 x pre...
Login for pricing
|
Popular
Axis 02323-001 loudspeaker 2-way White...
Login for pricing
|
Hot Product
Axis C1410 Mk II 2-way White Wired
Login for pricing
|
Recommended
Algo 8189 loudspeaker 2-way Grey Wired
Login for pricing
|
Bestseller
Yealink CS10-D loudspeaker 2-way Black...
Login for pricing
|
New
Penton PBC6-IP loudspeaker White Wired...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDIOPACK-IW4
|
02323-001
|
02838-001
|
8189
|
CS10-D
|
PBC6-IP
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Axis
|
Axis
|
ALGO
|
Yealink
|
Penton
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
White
|
White
|
N/A
|
N/A
|
White
|
| RMS rated power |
100W and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5W to 10W
|





