We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vision
Vision TC-USBCDP8K/BL interface cards/adapter DisplayPort
SKU
TC-USBCDP8K/BL
In Stock
USB-C to 8K DisplayPort Adaptor, black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | DisplayPort |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23 g |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC-USBCDP8K/BL interface cards/...
Login for pricing
|
Hot Product
Microconnect USB3.1CETHB interface car...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD inter...
Login for pricing
|
Bestseller
HP USB-C to RJ45 Adapter
Login for pricing
|
Microconnect MC-USB3.0-F2B2-V2 interfa...
Login for pricing
|
Popular
HP USB Type-C to RJ45 Adapter
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-USBCDP8K/BL
|
USB3.1CETHB
|
USB3.0SATA2.5SSDHDD
|
V7W66AA
|
MC-USB3.0-F2B2-V2
|
V8Y76AA#ABB
|
| Manufacturer |
Vision
|
Microconnect
|
Microconnect
|
HP
|
Microconnect
|
HP
|
| Internal |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Host interface |
USB Type-C
|
RJ-45
|
N/A
|
N/A
|
PCIe
|
USB Type-C
|
| Output interface |
DisplayPort
|
USB Type-C
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
RJ-45
|





