We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Viewsonic
Viewsonic PX700HDHE data projector Standard throw projector 3700 ANSI lumens DMD 1080p (1920x1080) White
SKU
PX700HDHE
In Stock
3700 ANSI Lumens 1080p Home & Business Projector
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 3700 ANSI Lumens offering bright images in any environment
- 1080p Full HD resolution for captivating visuals
- Unveil hidden details with a high native contrast ratio achieved through the 0.65” DMD chip
- Up to 300" screen size to maximize fun at home
- Easy multimedia access via dual HDMI ports and USB-A power supply
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Projection distance | 1 - 10.96 m |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 0.8 - 2.0 |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Keystone correction, vertical | 40° |
| Projection technology | DMD |
| Projector brightness | 3700 ANSI lumens |
| Screen size (max) | 7.62 m (300") |
| Lamps | |
| Lamp type | UHP |
| Lamp power | 203 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHP |
| Lamp power | 203 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 0.8 - 2.0 |
| Focal length range | 22 - 24.1 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.56 - 2.68 |
| Throw ratio | 1.49 - 1.64 |
| Optical zoom | 1.1x |
| Offset | 116% |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232 |
| DVI port | No |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Lamp power | 203 W |
| Compliance certificates | cTUVus |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Home cinema |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Number of OSD languages | 24 |
| Features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Number of OSD languages | 24 |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 300 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 188 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Width | 293 mm |
| Depth | 221 mm |
| Height | 115 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Audio output | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Viewsonic PX700HDHE data projector Sta...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson CO-W01 data projector 3000 ANSI...
Login for pricing
|
Recommended
Epson Home Cinema V11HB72340 data proj...
Login for pricing
|
Epson V11HB72040 data projector Standa...
Login for pricing
|
Viewsonic M1XG data projector Standard...
Login for pricing
|
Hot Product
Viewsonic M1E MAX data projector Stand...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PX700HDHE
|
V11HA86040
|
V11HB72340
|
V11HB72040
|
M1XG
|
M1E MAX
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Viewsonic
|
Viewsonic
|
| Contrast ratio (typical) |
15000:1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
120000:1
|
| Weight |
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
N/A
|
up to 2000g
|
up to 2000g
|
up to 2000g
|
| Projection technology |
DMD
|
3LCD
|
LCD
|
3LCD
|
LED
|
LED
|
| Projector brightness |
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Up to 1200 lumens
|
Up to 1200 lumens
|
N/A
|
N/A
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
N/A
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
| DVI port |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
1:2
|
N/A
|
| Projector native resolution |
1080p (1920x1080)
|
WXGA (1200x800)
|
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
WVGA (854x480)
|
1080p (1920x1080)
|
| Product type |
Standard throw projector
|
N/A
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
Lamp
|
Lamp
|
Laser/LED hybrid
|
LED
|
LED
|
LED
|





