We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Viewsonic
Viewsonic PS502W data projector Short throw projector 4000 ANSI lumens WXGA (1280x800) White
SKU
PS502W
In Stock
WXGA, 4000 ANSI, 15000:1, 1.07 B, 240W UHP, 16W, HDMI, Audio-in/out, VGA, RS232, USB, 100-240 V, 2.87 kg
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 4,000 ANSI Lumens offering clear images in any environment​
- 0.52 Short throw ratio for minimal space consumption​
- Up to 300" ultra large screen with lower cost-per-inch​​
- Easy and flexible connection: dual HDMI ports, USB Type-A port​
- Convenient software updates for projectors via USB connection
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Screen size compatibility | 1524 - 7620 mm (60 - 300") |
| Projection distance | 0.67 - 3.36 m |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Keystone correction, vertical | -19 - 19° |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Smart projector | No |
| Lamps | |
| Lamp type | UHP |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 240 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHP |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 240 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 7.51 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.52 |
| Offset | 112.4% |
| F-number (relative aperture) | 2.8 |
| Digital zoom | 2x |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Video | |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Serial interface type | RS-232 |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Service port type | USB Type-A |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 25 dB |
| Technical details | |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| Product colour | White |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Thai, Turkish, Vietnamese |
| Air filter | Yes |
| Lamp power | 240 W |
| Pallet gross width | 122 cm |
| Pallet gross length | 102 cm |
| Pallet gross height | 181.5 cm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Image lag time | 33.2 ms |
| Performance | |
| Market positioning | Education |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Thai, Turkish, Vietnamese |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 25 dB |
| Air filter | Yes |
| Number of OSD languages | 22 |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Thai, Turkish, Vietnamese |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 25 dB |
| Air filter | Yes |
| Number of OSD languages | 22 |
| HDCP version | 1.4 |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Education |
| Product type | Short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 295 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 337 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 8528620000 |
| Other features | |
| Remote control type | IR |
| F-number (relative aperture) | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 337 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 309 mm |
| Depth | 234 mm |
| Height | 115 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Remote control type | IR |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 122 cm |
| Pallet gross length | 102 cm |
| Pallet gross height | 181.5 cm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8528620000 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Viewsonic PS502W data projector Short...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson CO-FH02 data projector 3000 ANSI...
Login for pricing
|
Epson EF-71 Standard throw projector 7...
Login for pricing
|
Recommended
Epson Home Cinema V11HB72340 data proj...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson V11HB73140 data projector Standa...
Login for pricing
|
Epson V11HB72040 data projector Standa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PS502W
|
V11HA85040
|
V11HB79040
|
V11HB72340
|
V11HB73140
|
V11HB72040
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Contrast ratio (typical) |
15000:1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Weight |
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
3000g to 4000g
|
N/A
|
up to 2000g
|
up to 2000g
|
| Projection technology |
N/A
|
3LCD
|
3LCD
|
LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
| Projector brightness |
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Up to 1200 lumens
|
Up to 1200 lumens
|
Up to 1200 lumens
|
Up to 1200 lumens
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
20dB to 30dB
|
N/A
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
| DVI port |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Projector native resolution |
WXGA (1280x800)
|
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
4K (4096x2400)
|
1080p (1920x1080)
|
| Product type |
Short throw projector
|
N/A
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
Lamp
|
Lamp
|
LED
|
Laser/LED hybrid
|
LED
|
LED
|





