We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Viewsonic
Viewsonic IFP7551-3C interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black
SKU
IFP7551-3C
In Stock
75", TFT LCD Module w/ DLED Backlight, UHD 3840x2160, Octa-Core CPU, 8/128GB, Ultra Fine Touch Techology (IR Recognition), HDMI, DisplayPort, VGA, SPDIF, RJ-45
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Write Away quick-start annotation, enhanced by 50-point touch and palm rejection for precise writing.​
- 70W total output power speaker system with built-in 8-microphone array, for rich, immersive audio.​
- EDLA-Certified with Android 14, integrated ViewSonic Education Software for seamless functionality.​
- NFC and SSO sign-in for swift access to the intuitive launcher and personal settings​.
- EPEAT Silver certified for enhanced energy efficiency and sustainability​.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Panel type | TFT-LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Hardness | 9H |
| Palm rejection | Yes |
| Features | |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Panel type | TFT-LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Hardness | 9H |
| Palm rejection | Yes |
| Product colour | Black |
| Computer system | |
| User memory | 128 GB |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 8 GB |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 25 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in microphone | Yes |
| Projector | |
| Service life of lamp | 50000 h |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in projector | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Certification | cTUVus, FCC ID/IC ID, FCC SDoC, Energy Star 8.0, EMC/CE, CB/LVD, GOST-R/EAC, UkrSEPRO, EPEAT Silver, UK-EEL, BSMI, BIS, LBL( Low Blue Light Certification), Flicker Free, RoHS, ErP-Eco, REACH, SCIP, WEEE, TPCH , Packing waste, CA65, PAIA |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Remote control included | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 99.84 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Technical details | |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | TFT-LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 6.5 ms |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1709.1 mm |
| Depth | 85.5 mm |
| Height | 1037.5 mm |
| Weight | 46.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1863 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 1163 mm |
| Package weight | 57.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stylus included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Stylus included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bundled software | Basic Annotation Software: myViewBoard for Android Pro Annotation Software: myViewBoard for Windows (embedded in VPC) Wireless Presentation: AirSync Device Management: Manager ViewSonic Launcher: Yes |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| User memory | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Certificates | |
| Certification | cTUVus, FCC ID/IC ID, FCC SDoC, Energy Star 8.0, EMC/CE, CB/LVD, GOST-R/EAC, UkrSEPRO, EPEAT Silver, UK-EEL, BSMI, BIS, LBL( Low Blue Light Certification), Flicker Free, RoHS, ErP-Eco, REACH, SCIP, WEEE, TPCH , Packing waste, CA65, PAIA |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Viewsonic IFP7551-3C interactive white...
Login for pricing
|
Bestseller
Yealink MeetingBoard 65 Pro/MB65Pro-A02
Login for pricing
|
Viewsonic IFP8634 interactive whiteboa...
Login for pricing
|
Viewsonic IFP7534 interactive whiteboa...
Login for pricing
|
Recommended
BenQ Board Pro RP6504 interactive whit...
Login for pricing
|
Hot Product
BenQ Board Pro RP7504 interactive whit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IFP7551-3C
|
MB65Pro-A02
|
IFP8634
|
IFP7534
|
9H.F97TC.DE3
|
9H.F98TC.DE3
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Yealink
|
Viewsonic
|
Viewsonic
|
Benq
|
Benq
|
| Built-in camera |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




