We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Viewsonic
Viewsonic IFP 75IN 4K ANDROID 16 EDLA 64 interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen
SKU
IFP7541-1-1C
In Stock
ViewBoard IFP7541-1 EDLA-certified 75” display with motion sensor and 8-microphone array
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- The first Android 16 interactive display features EDLA certification and a powerful octa-core CPU
- 64-point touch with palm rejection and Write Away offer precise, instant annotation
- Integrated ViewSonic Education Software empowers seamless classroom experiences
- Built-in 2.1-channel speakers with subwoofer and 8-microphone array deliver rich audio
- Light and motion sensors optimize brightness, improving energy efficiency and panel lifespan
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 64 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Panel type | TFT-LCD |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| LED backlight | Yes |
| Features | |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 64 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Panel type | TFT-LCD |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| LED backlight | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| Operating system installed | Android |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Built-in processor | Yes |
| RAM capacity | 8 GB |
| Operating system version | 16 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 20 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 15 W |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Projector | |
| Built-in projector | No |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Interface module USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 3 |
| Technical details | |
| Working area | 1650.24 x 928.26 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | TFT-LCD |
| Response time | 6.5 ms |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | EAC, BSMI, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, CB, WEEE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1709.1 mm |
| Depth | 87.4 mm |
| Height | 1030.8 mm |
| Weight | 45.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1853 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 1152 mm |
| Package weight | 58.1 kg |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | EAC, BSMI, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, CB, WEEE |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Viewsonic IFP 75IN 4K ANDROID 16 EDLA...
Login for pricing
|
Bestseller
Yealink MeetingBoard 65 Pro/MB65Pro-A02
Login for pricing
|
Viewsonic IFP8634 interactive whiteboa...
Login for pricing
|
Viewsonic IFP7534 interactive whiteboa...
Login for pricing
|
Recommended
BenQ Board Pro RP6504 interactive whit...
Login for pricing
|
Hot Product
BenQ Board Pro RP7504 interactive whit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IFP7541-1-1C
|
MB65PRO-A02
|
IFP8634
|
IFP7534
|
9H.F97TC.DE3
|
9H.F98TC.DE3
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Yealink
|
Viewsonic
|
Viewsonic
|
Benq
|
Benq
|
| Built-in camera |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




