We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim
Verbatim Vi5000 PCIe NVMe M.2 SSD 512 GB
SKU
31825
In Stock
Vi5000 Internal SSD PCIe 4x4 NVMe M.2 512 GB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Internal PCIe NVMeTM M.2 Solid State Drive
- Impressive read speeds reaching up to 5000 MB/s and write speeds up to 4500 MB/s
- PCIe generation 4 technology
- Utilizing NVMeTM technology to optimise your computers performance
- Up to 2TB storage with the benefit of faster boot-ups, instantaneous file transfers and smooth multitasking
- Perfect for demanding applications such as video editing, gaming and content creation
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 2500 MB/s |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 375000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 500 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 2500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 375000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 500 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 2500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 375000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 6.5 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 117.3 mm |
| Package depth | 148.5 mm |
| Package height | 25.2 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 117.3 mm |
| Package depth | 148.5 mm |
| Package height | 25.2 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Housing material | Plastic |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Hardware encryption | No |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim Vi5000 PCIe NVMe M.2 SSD 512 GB
Login for pricing
|
Popular
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
Login for pricing
|
New
Samsung PM991 M.2 1 TB PCI Express 3.0...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Hikvision HS-SSD-E2000/1024G internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31825
|
SSDPEKNW010T8X1
|
MZVLQ1T0HALB-00000
|
CT1000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-E2000/1024G
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Intel
|
Samsung
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
3D2 QLC
|
3D TLC NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
1000GB to 1200GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1000GB to 1200GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|





