We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim
Verbatim GaN Charger 65W 2 Port retractable cable display US plugs with EU and UK adaptors
SKU
32217
In Stock
GaN Charger 65W 2 Port retractable cable display US plugs with EU and UK adaptors
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 65W GaN wall charger with retractable USB-C® PD 65W cable and 2 output ports: 1 x USB-C PD 65W and 1 x USB-A QC 3.0
- Charges 3 devices simultaneously
- Integrated GaN technology
- Supports super-fast charging with USB Power Delivery 3.0, PPS and Quick Charge 3.0
- Programmable Power Supply (PPS) technology delivers the right amount of power needed for the ideal charge
- Multi-plug UK and EU adapter included
- Output power display shows the total power output for the ports
- Compact design made with high quality, flame resistant materials
- Features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.8 m |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 4.5 A |
| Input current | 1.7 A |
| Maximum power | 65 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Port 1 output power | 65 W |
| Port 2 output power | 60 W |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Net weight of outer carton | 6550 kg |
| Net weight inner carton | 2900 kg |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Outer carton dimensions (W x D x H) | 280 x 300 x 290 mm |
| Inner carton dimensions (W x D x H) | 265 x 285 x 130 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 0.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 58.5 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 157 g |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Included power plug types | EU, UK, US |
| Package type | Box |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 255 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Retractable cable | Yes |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU, UK, US |
| User guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Retractable cable | Yes |
| Package type | Box |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Other features | |
| Built-in display | Yes |
| Package type | Box |
| Net weight of outer carton | 6550 kg |
| Net weight inner carton | 2900 kg |
| Outer carton dimensions (W x D x H) | 280 x 300 x 290 mm |
| Inner carton dimensions (W x D x H) | 265 x 285 x 130 mm |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Verbatim GaN Charger 65W 2 Port retrac...
Login for pricing
|
New
DELL 450-16938 mobile device charger B...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 40AK0065WW mobile device charge...
Login for pricing
|
Hot Product
Honeywell 46-00526 mobile device charg...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com USB C Wall Charger - USB...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 6YX04AV mobile device charger Lapto...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
32217
|
450-16938
|
40AK0065WW
|
46-00526
|
WCH1CUK
|
6YX04AV
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
DELL
|
Lenovo
|
Honeywell
|
StarTech.com
|
HP
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





