We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
V7
V7 V7UC-U3CRJ45HDVG-BLK USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels Black
SKU
V7UC-U3CRJ45HDVG-BLK
In Stock
USB-C, USB A 3.2 Gen1, RJ45, HDMI 1.4, VGA, USB-C Female, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Delivers a vivid, colorful picture up to 4K UHD (3820x2160) at 32bit Color and 30 Hz video signal
- Simple plug-and-play display connectivity for devices with USB-C Alt-Mode
- High grade shielding resistant to EMI and RF
- Built with corrosion-resistant connectors and strain relief for optimal signal transfer, fit and durability
- Versatile - choose between HDMI or VGA for display output
- Manufactured in our ISO certified facilities and backed by V7's warranty
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Certification | CE, FCC, RoHS, UKCA, WEEE |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 0.1 mm |
| Package weight | 160 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
V7 V7UC-U3CRJ45HDVG-BLK USB graphics a...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to Dual HDMI Adap...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com USB-C Multiport Video Ada...
Login for pricing
|
ALOGIC USB-C to Dual DisplayPort 2.0 A...
Login for pricing
|
Popular
DELL YRPDK USB graphics adapter Black
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to DisplayPort Ad...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V7UC-U3CRJ45HDVG-BLK
|
USB32HD2
|
CDPVGDVHDBP
|
UC2DP-ADP
|
YRPDK
|
USB32DP4K
|
| Manufacturer |
V7
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ALOGIC
|
DELL
|
StarTech.com
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI output |
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DisplayPort output |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI output |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





