We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory
Urban Factory WEBEE webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Black
SKU
WHD30UF
In Stock
Webee Pro: Full Hd Usb Autofocus 1080P Webcam 2M Pixels
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Colour sensor: HD 1080p COMS - 2M Pixels
- Resolution: 1920 x 1080
- Interface: USB 2.0 or USB 3.0 port
- Image tuning: Automatic
- Video rate: 30 fps @720P and 1080P
- Angle of view 90°
- Microphone: omnidirectional with digital noise reduction
- Effect: White and colour balance
- Compatibility: Videoconference software for Windows and Mac OsX
- Mounting clip: multi-purpose and universal
- Safety: Lens Cover / Lens protection with a layer of glass
- Cable length: 1.50 m
- Accessory: Tripod included with the Webcam
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2.1 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Viewing angle, horizontal | 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 90° |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2.1 MP |
| Mobile operating systems supported | Android 5.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Country of origin | China |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android 5.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 160 g |
| Tripod included | Yes |
| Packaging content | |
| Tripod included | Yes |
| Technical details | |
| Cable length | 1.5 m |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
Urban Factory WEBEE webcam 2.1 MP 1920...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech C930e Business Webcam
Login for pricing
|
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WHD30UF
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel (approx.) |
2MP to 3MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





