We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory
Urban Factory URBAN SLEEVE - NEOPRENE 15.6'' SLEEVE - Black
SKU
BNS15UF
In Stock
URBAN SLEEVE - NEOPRENE 15.6'' SLEEVE - Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Width | 400 mm |
| Weight | 245 g |
| Package weight | 250 g |
| Height | 280 mm |
| Depth | 20 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 15.6" |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 15.6" |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Compatibility | 15.6" |
| Case type | Sleeve case |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package weight | 250 g |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Urban Factory URBAN SLEEVE - NEOPRENE...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan London Laptop Bag 15.6"...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan Knappack Backpack 15.6"...
Login for pricing
|
eSTUFF ES1587B-BULK laptop case 31.8 c...
Login for pricing
|
Urban Factory TopLight Toploading Lapt...
Login for pricing
|
Popular
Urban Factory TopLight Toploading Lapt...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BNS15UF
|
438889
|
439831
|
ES1587B-BULK
|
TLC02UF
|
TLC07UF
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Manhattan
|
Manhattan
|
eSTUFF
|
Urban Factory
|
Urban Factory
|
| Material |
Neoprene
|
Polyester
|
N/A
|
Neoprene
|
Polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|
11" to 12"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





