TS4TSJ25H3B
In Stock
StoreJet 25H3, 4TB, micro USB 3.1 Gen 1, 2.5" HDD, Blue
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- USB 3.1 Gen 1 interface
- Up to 4TB storage capacity
- Three-stage shock protection system
- One-touch auto backup button
- Offers Transcend Elite data management software and RecoveRx data recovery software
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Software | |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB |
| Thunderbolt technology | No |
| Features | |
| Product colour | Blue, Navy |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Housing material | Silicone |
| Security | |
| Certificates | |
|---|---|
| Design | |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 298 g |
| Width | 80.8 mm |
| Depth | 24.5 mm |
| Height | 131.8 mm |